Black Friday Româniaromaniablackfriday.ro

Black Friday România 2026 › Saltele pe dimensiuni

Saltele: prețuri pe dimensiuni

Prețul unei saltele crește aproape liniar cu lățimea, deci diferența dintre 140 și 160 de centimetri e mai mică decât pare. Tabelul de mai jos arată prețul fiecărui model la fiecare dimensiune.

Pe scurt, la 13 octombrie 2026

Prețuri pe model și dimensiune

Prețuri în lei, la 13 octombrie 2026, din oferta Evrik. Apasă pe preț ca să vezi produsul.
Model80x20090x200120x200140x200160x200180x200200x200
Topper Deluxe426497558604689758875
Saltea Confort Ortopedic6656939341.0081.1461.2781.583
Saltea Confort Plus8208581.1681.2601.4331.6011.880
Saltea Premium1.0251.0701.461,991.580,011.793,992.0032.351,01
Saltea Confort Plus Duo1.0251.0721.4611.5751.7922.0022.350
Saltea Deluxe1.3131.3771.8872.0452.3292.6042.896
Saltea Premium Superortopedică1.354,991.4031.9522.0862.3752.6573.159
Saltea Deluxe Bamboo1.7231.8172.4852.702,993.0793.4474.018

Saltele 160x200, cea mai căutată dimensiune

Prețuri actualizate la . Linkurile către magazine sunt linkuri de afiliere: dacă cumperi prin ele, primim un comision de la magazin, fără cost în plus pentru tine. Verifică prețul final pe pagina produsului.

Ce verifici înainte să cumperi

  • Măsoară interiorul patului: dimensiunile standard diferă cu câțiva centimetri de la un producător la altul.
  • Fermitatea se alege după poziția de somn: mai moale pentru dormit pe o parte, mai fermă pentru spate.
  • Întreabă de perioada de probă și de condițiile de retur înainte să comanzi.

Întrebări frecvente

Cât costă o saltea 160x200?

În oferta de acum, între 689 lei și 3.079 lei, în funcție de model. Prețurile sunt de la 13 octombrie 2026.

Ce dimensiune de saltea să aleg?

90x200 pentru o persoană, 140x200 pentru o persoană care vrea spațiu sau două în dormitor mic, 160x200 pentru două persoane, 180x200 dacă ai loc. Măsoară interiorul patului, nu salteaua veche.

Ce este un topper?

Un strat subțire care se pune peste saltea și îi schimbă fermitatea. Ajută la o saltea prea tare sau prea moale, dar nu repară una lăsată.